به گزارش “ورزش سه”، با لغو بازی های آسیایی حالا تمام تمرکز محمد بنا و پژمان درستکار روی موفقیت در مسابقات جهانی صربستان است؛ رقابت هایی که اواخر شهریور امسال برگزار می شود. از سویی امسال با توجه به محرومیت روس ها به خاطر حمله نظامی به اوکراین، مسیر برای رسیدن به قهرمانی در جهان هموارتر شده و تنها مانع برای رقم خوردن این اتفاق آمریکایی ها به ویژه در کشتی آزاد هستند.
اخیرا آمریکایی ها با اکثر ستاره های خود در رقابت های پان آمریکن به میدان رفتند و با ۸ مدال طلا خیلی مقتدرانه عنوان قهرمانی را به دست آوردند. بد نیست نگاهی به لیست این تیم و ستاره هایی که آمریکا برای جهانی ۲۰۲۲ اعزام خواهد کرد؛ بیاندازیم.
۵۷ کیلو: توماس گیلمان 
این ستاره ۲۷ ساله کشتی آزاد آمریکا که در پان آمریکن هم مقتدرانه به مدال طلا رسید، مدافع عنوان قهرمانی وزن ۵۷ کیلوگرم در دنیاست. او سال قبل در فینال علیرضا سرلک از ایران را شکست داد و امسال نیز با هر کشتی گیری که از ایران اعزام شود، رقابت دشواری در این وزن خواهد داشت. شکست دادن گیلمان برای کشتی گیران ایرانی بدون شک اتفاق بزرگی در وزن اول خواهد بود.

 

۶۱ کیلو: داتون فیکس 
یکی دیگر از طلایی های آمریکا در پان آمریکن، داتون فیکس در وزن ۶۱ کیلو بود. این کشتی گیر که در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ به مدال نقره رسید، حالا برای رسیدن به اولین طلای جهانی خود دورخیز کرده است. در این وزن با توجه به نقره داریوش حضرتقلی زاده در مسابقات آسیایی هنوز مشخص نیست چه کشتی گیری از ایران اعزام می شود، اما فیکس را می توان مدعی اول قهرمانی دانست.

۶۵ کیلوگرم: جوزف کنا
جوزف کنا در پان آمریکن مدال طلا را برای آمریکایی ها در این وزن کسب کرد، اما مشخص نیست او بتواند در مسابقات جهانی هم قدرت نمایی کند. سال گذشته هم آمریکایی ها در نیمه نهایی این وزن نماینده ای نداشتند و کنا هم که سابقه ای در مسابقات جهانی ندارد، فعلا جزو مدعیان اصلی محسوب نمی شود. رحمان عموزاد که پدیده کشتی آزاد ایران به حساب می آید، در این وزن می تواند جزو مدعیان کسب مدال طلا باشد.

 

۷۰ کیلو: بدون ستاره
یکی دیگر از اوزانی که آمریکایی ها در سال های اخیر در آن ضعف داشتند، ۷۰ کیلوگرم است. با خداحافظی جیمز گرین، فعلا امریکا نتوانسته ستاره جدیدی در این وزن رو کند. در پان آمریکن هم در تنها وزنی که آمریکا فینالیست و حتی مدال آور نداشت، همین ۷۰ کیلوگرم بود و از همین حالا می توان پیش بینی کرد که آن ها همچون سال قبل در این وزن مدال جهانی هم نگیرند.
۷۴ کیلو: کایل داک
قهرمان سابق ۷۹ کیلوی جهان که از قبل از المپیک به واسطه شکست دادن جردن باروز به وزن المپیکی ۷۴ کیلو کوچ کرده، در جهانی نروژ مقتدرانه طلا گرفت. او در پان آمریکن هم شرکت کرد و طلایی شد تا بار دیگر قدرت خود را به رخ بکشد. در جهانی ۲۰۲۲ صربستان نیز کایل داک مدعی اول قهرمانی است و یونس امامی که احتمالا نماینده این وزن برای ایران خواهد بود، از همین حالا باید نقشه شکست او را بکشد.

 

۷۹ کیلو: جردن باروز
دیگر ماجرای شکست کشتی گیران ایرانی مقابل جردن باروز به یک داستان تکراری تبدیل شده است. این کشتی گیر باتجربه که گویا قصد بازنشستگی ندارد، با حضور در پان آمریکن و کسب مدال طلای این مسابقات، انگیزه های خود برای کسب یک طلای جهانی دیگر اثبات کرد. سال قبل محمد نخودی در فینال برابر جردن شکست خورد تا این کشتی گیر افسانه ای یک طلای دیگر به کارنامه افتخارات خود اضافه کند. از همین حالا باید نقشه تحمیل اولین شکست به باروز توسط کادرفنی تیم ملی ایران کشیده شود.

 

۸۶ کیلو: والنسیا قهرمان شد، اما تیلور می آید!
با اینکه زاهید والنسیا در مسابقات پان آمریکن در ترکیب تیم ملی آمریکا قرار گرفت و به مدال طلا هم دست یافت، اما بعید است او در انتخابی از پس دیوید تیلور بربیاید. تیلور که سال قبل بالاخره برابر یزدانی شکست خورد، احتمالا با قدرتی بیشتر نسبت به نروژ، در صربستان حاضر می شود.

 

۹۲ کیلو: جی دن کاکس
یکی از ستاره های کشتی آمریکا جی دن کاکس، با چند مدال طلای جهانی است. البته او سال قبل در نیمه نهایی برابر کامران قاسمپور شکست خورد تا دستش از طلای جهان کوتاه بماند. کاکس با شرکت در پان آمریکن و کسب مدال طلا یک بار دیگر قدرت خود را به رخ رقبا کشید.

 

۹۷ کیلو: کایل اسنایدر
غیبت روس ها در مسابقات جهانی، بهترین فرصت را برای کایل اسنایدر به وجود خواهد آورد تا در غیاب عبدالرشید سعداله یف بتواند قهرمانی جهان را برای یک بار دیگر بچشد. اسنایدر که چند سالی است پشت سد سعداله یف مانده و دائما برابر او در دوئل های رودررو شکست خورده، در پان آمریکن هم طلایی شد و قطعا دوبنده ۹۷ کیلوی آمریکا و مدعی اول قهرمانی در جهان خود اوست.
۱۲۵ کیلو: نیکولاس گویازدوفسکی
آمریکا چند سالی است که در سنگین وزن دچار ضعف شده و نیکولاس گویازدوفسکی که نفر اول آمریکایی ها در این وزن به حساب می آید، حتی در پان آمریکن هم نتوانست به مدال طلا برسد و در فینال شکست خورد. این کشتی گیر که سال قبل برابر امیرحسین زارع ۱۰-۰ باخت، شاید بار دیگر به ناچار گزینه اول آمریکا برای مسابقات جهانی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

https://www.varzesh3.com/news/1823803