به گزارش “ورزش سه”، تغییر تقویم برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۳ و برگزاری این تورنمنت همزمان با تقویم فوتبالی اروپا و سایر کشورها مانند ایران، باعث ایجاد شک و شبهه‌هایی زیادی پیرامون نحوه حضور تیم‌ها در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ شده است.

با اعلام رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، پس از آنکه دوره پیش روی لیگ قهرمانان آسیا یعنی ACL 2022 از اردیبهشت ۱۴۰۱ آغاز و در اسفند ماه ۱۴۰۱ به پایان رسید، دوره بعدی یعنی ACL 2023 – ۲۰۲۴ به‌صورت دوسالانه برگزار می‌شود. یعنی مسابقات از شهریور ۱۴۰۲ آغاز شده و در اردیبهشت ۱۴۰۳ به پایان می‌رسد.

این بدان معناست که در زمان آغاز مسابقات در شهریور ۱۴۰۱، دو فصل از رقابت‌های لیگ و جام حذفی در کشورهایی مانند ایران، عربستان، قطر، امارات و… به پایان رسیده بدون اینکه رقابت‌های لیگ قهرمانانی برگزار شده باشد. به همین دلیل، ابهامات درباره اینکه سهمیه کشورهای حاضر در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ از کدام دوره فوتبال داخلی انتخاب می‌شود، بیشتر شد. اینکه از فصل جاری که در حال برگزاری است سهمیه کشورها مشخص می‌شود، یا از فصل بعدی لیگ‌های داخلی و یا تفکیکی از هر دو فصل؟

 

 

AFC به کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا اختیار عمل داده است تا تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان را بدون توجه به جایگاه آنها و قهرمانان دو فصل، انتخاب کنند.

چند روز پیش بود که وب‌سایت فوتی رنکینگز خبر داد که AFC قصد دارد تا دست فدراسیون‌های فوتبال کشورها را در این زمینه باز بگذارد و آنها برای انتخاب نماینده‌های خود در این پیکارها، مستقلا اقدام کنند. حالا روزنامه الریاضیة در خبری عجیب مدعی شده است که کنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد به فدراسیون‌های عضو، اختیار عمل دهد تا بدون توجه به جایگاه تیم‌ها در لیگ داخلی، سهمیه‌های خود در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ را معرفی کنند.

الریاضیة در این خصوص نوشته است: منتظریم که کنفدراسیون فوتبال آسیا یک بیانیه و نامه‌ای را خطاب به فدراسیون‌های عضو بفرستد که به آنها درخصوص حضور تیم‌های خود برای شرکت در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ آزادی عمل دهد و فدراسیون‌ها، نمایندگان خود را معرفی کنند، آن هم بدون اینکه جایگاه خاص تیم‌ها در مسابقات  داخلی.

 

 

روزنامه الریاضیة در شماره امروز خود مدعی شد که کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون‌های عضو این اختیار را داده است که بدون توجه به جایگاه تیم‌ها، نمایندگان خود در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ را انتخاب کنند.

پس از تغییر برنامه ریزی مسابقات و اینکه رقابت‌های نسخه ۲۰۲۲ قرار است در فوریه ۲۰۲۳ به پایان برسد، کنفدراسیون فوتبال آسیا با این تصمیم خود را در یک مضیقه‌ای قرار داده است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا موعد برگزاری مسابقات سال ۲۰۲۳ را بین ماه‌های سپتامبر و می قرار داده است. برای برگزاری و مشارکت قهرمانان فصل ۲۰۲۲ ضیق‌وقت است و در نتیجه تکلیف فصل ۲۰۲۳ در بسیاری از کشورها مشخص نیست. در همین رابطه، AFC به کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا اختیار عمل داده است تا تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان را بدون توجه به جایگاه آنها و قهرمانان دو فصل، انتخاب کنند.

فدراسیون فوتبال عربستان بعد از بیانیه AFC به دنبال راهکاری عاقلانه و عادلانه است تا قهرمان و نائب قهرمان دو فصل را برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا انتخاب کنند و اگر تیمی تکراری در میان قهرمانان باشد، از میان رتبه‌های بعدی جدول رده بندی، تیم‌های دیگر را در این رقابت‌ها شرکت دهد.

پیشنهاد دیگری نیز در دست اجراست که تنها قهرمانان و تیم‌های برتر لیگ در فصل بعدی رقابت‌های داخلی عربستان، راهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شوند.

به هر شکل باید منتظر ماند و دید بالاخره کنفدراسیون فوتبال آسیا در این خصوص چه چاره‌ای خواهد اندیشید. طبق آخرین داده‌ها و اطلاعات سایت‌های خبری از جمله فوتی رنکینگز، ایران در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ دارای سهمیه ۳+۱ است. حال باید دید چنانچه این سهمیه تغییر نکند، فدراسیون فوتبال ایران چگونه این سهمیه را بین تیم‌های برتر لیگ‌های بیست و یکم و بیست و دوم تقسیم خواهد کرد. شاید انتخاب تیم‌های قهرمان لیگ‌های ۲۱ و ۲۲ و قهرمانان جام حذفی فصل جاری و فصل بعد، برای حضور در این پیکارها عادلانه به نظر برسد و چنانچه در این میان تیمی دوبار قهرمان شده باشد، به سراغ تیم‌های دوم جدول رده بندی رفت.

https://www.varzesh3.com/news/1813135