به گزارش “ورزش سه”، حدود یک هفته از خروج بوژیدار رادوشویچ از ایران می‌گذرد و در حالی که مسئولان باشگاه پرسپولیس از تلاش برای بازگشت او به ایران می‌گویند اما به نظر می‌رسد وی به هیچ عنوان چنین فکری در سر ندارد و به هیچ یک از پیشنهادات پاسخ مثبت نداده است.

 

مجید صدری در تماس با او اعلام کرده که به محض ورود به ایران، کل مطالبات باقی مانده‌اش را پرداخت خواهد کرد اما او حاضر نیست حتی در این صورت هم به ایران بیاید و بر جدایی تاکید دارد تا نگرانی زیادی در بین طرفداران پرسپولیس شکل بگیرد.

 

نکته مهم اینکه اگرچه جای خالی دروازه‌بان ذخیره مطمئن در ترکیب پرسپولیس حسابی به چشم می‌آید اما نگرانی اصلی مربوط به بخش مالی ماجراست اما به نظر می‌رسد بحران پیش‌رو فراتر از چیزی باشد که هواداران و مدیران باشگاه قرمزپوش تهرانی تصور می‌کنند.

* چرا پرسپولیس با رادو بلند مدت تمدید کرد؟

پرسش مهم در تمدید قرارداد بوژیدار رادوشویچ، این است که چرا محمدحسن انصاری‌فرد با او قراردادی بلند مدت را به امضا رساند؟ باتوجه به اینکه رادو گلر دوم بود و پیشنهاد مطلوبی هم در کرواسی نداشت، به نظر می‌رسید که حفظ این دروازه‌بان در تیم کار چندان دشواری نباشد. اما اصلی باید این باشد که چرا محمدحسن انصاری‌فرد قرارداد دلاری را به یورو تبدیل کرد؟ و چرا ۱۵ درصد افزایش را در نظر گرفت؟

 

ماجرا از این قرار است که پس از ورود یحیی گل‌محمدی، او رادوشویچ را نیمکت نشین کرد. این در حالی رقم خورد که بوژیدار در دوره کاری گابریل کالدرون به گلر فیکس سرخپوشان تبدیل شده و با ۷ کلین شیت عملکرد مطلوبی داشت. پس از این اتفاق او به دفتر کار انصاری‌فرد مراجعه کرد و گفت که از دو تیم مطرح پیشنهاد دارد و اگر انصاری‌فرد بخواهد، حاضر است باشگاه را ترک کند.

 

این ماجرا در حالی رقم می‌خورد که علیرضا بیرانوند پیشنهاد آنتورپ را به باشگاه ارائه کرده و انصاری‌فرد نگران است که با از دست دادن هر دو گلرش در پایان فصل به بحران بخورد. بنابراین به رادو پیشنهادی جدید با قراردادی بلند مدت، رقم بهتر و بر پایه ارز یورو (که ارزش بیشتری نسبت به دلار دارد) ارائه می‌کند تا به این شکل او را حفظ کند.

 

در واقع رادو باشگاه را در فشاری قرار می‌دهد که منجر به این تصمیم می‌شود؛ آن هم در حالی که نقل و انتقالات زمستانی رد شده بود و باشگاه در تابستان آپشن‌های متنوعی را داشت.

 

 

 

* حکم یک میلیون یورویی رادو علیه پرسپولیس؟

نکته مهم اینکه رادو حالا به هیچ وجه حاضر نیست که به ایران بازگردد. او دست بالا را در این ماجرا دارد و باتوجه به اینکه در دوره مدیران مختلف و همین حالا مطالباتش را به اندازه کافی دریافت نکرده، می‌تواند به فیفا شکایت کند و از پرسپولیس غرامت بگیرد.

 

در حالی که تصور می‌شد رادو تا پایان فصل آینده با پرسپولیس قرارداد دارد اما به نظر می‌رسد مدت زمان قرارداد تا پایان فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۴ است که این خود بحرانی عمیق را ایجاد می‌کند. به عبارتی پرونده گلر کروات شباهت زیادی به پرونده ماریو بودیمیر دارد؛ بازیکنی که از قرارداد ۵۰۰ هزار یورویی، بیست و پنج هزار یورو گرفت و سپس برای باقی مانده اش هم به فیفا شکایت کرد و باتوجه به اینکه سال بعدی (که با پرسپولیس قرارداد داشت) رقم ناچیزی را از تیم کروات گرفت، موفق شد تمام آن چیزی که می‌خواست را از پرسپولیس هم بگیرد.

 

بنابراین اگر رادو به فیفا شکایت کند و در سال‌های باقی مانده قراردادش، دستمزدی کمتر از ۳۰۰ هزار یورو از تیم جدید بگیرد، می‌تواند ما به تفاوت این قرارداد را از پرسپولیس بگیرد و اگر فوتبال بازی نکند، با حکمی ۹۰۰ هزار یورویی پرسپولیس را نقره داغ کند که احتمالا با جریمه و دیرکرد از یک میلیون یورو بیشتر خواهد شد.

 

البته باشگاه پرسپولیس ادعا می‌کند که رادو تنها دو سال دیگر قرارداد دارد و رقم قراردادش ۲۵۰ هزار یوروست

 

 

* آیا رادو از پرسپولیس جدا شده است؟

برای بسیاری از هواداران پرسپولیس ممکن است سوال پیش بیاید. رادو اگرچه برای فسخ اقدام کرده اما از نظر حقوقی هنوز تحت قرارداد پرسپولیس محسوب می‌شود.

 

شنیده‌ها حاکی از آن است که گلر کروات سرخپوشان پس از تعطیلات سال نوی میلادی با ارسال نامه آخر، شکایت خود را به فیفا طرح می‌کند تا پرونده جدید پرسپولیس آغاز شود. در این مدت حدود دو هفته‌ای بعید است که اتفاق جدیدی بیفتد اما همچنان فرصت برای پرسپولیس وجود خواهد داشت.

نکته مهم اینکه پرسپولیس در این روزها حواشی زیادی را بابت انتخاب مدیرعامل پیش روی خود دارد و به نظر می‌رسد گزینه‌های مدیریتی باید به این نکته هم توجه کنند که اگر حالا برای دریافت حکم مدیرعاملی اعلام آمادگی کرده‌اند، باید به زودی منتظر حکم شاید میلیون یورویی هم باشند…

 

 

 

 

 

 

 

https://www.varzesh3.com/news/1800037/