به گزارش “ورزش سه”، شب گذشته جواد نکونام سرمربی پیشین فولاد خوزستان روی خط برنامه فوتبال برتر آمد و در مورد مسائل مختلفی که در نهایت منجر به کناره گیری از هدایت فولاد شد صحبت کرد که مشروح صحبت‌های کاپیتان پیشین تیم ملی را در این صفحه می‌خوانید:

 

 

*بیرون ماندن من تعجبی ندارد
اول از همه آرزوی موفقیت می‌کنم در بازی‌های پیش رو برای تیم ملی کشورمان و خوشحالم از اینکه چهار بازیکن ملی پوش داشتیم که متاسفانه یکی از آن‌ها کنار گذاشته شد ولی به ۳ بازیکن عزیز تبریک می‌گویم که من پارسال و سال قبل مربی آن‌ها بودم و واقعا زحمت کشیدند و لیاقت این را داشتند. بازیکنان دیگری هم بودند که می‌توانستد در این جمع باشند ولی آرزوی موفقیت دارم برای تیم ملی و امیدوارم به جام جهانی صعود کنند‌‌. درباره‌ی مربیگری و کاری که به هرحال امسال در فولاد انجام شد، برنامه ریزی ما خیلی خوب بود چون ما از سال قبل و زمانی که هنوز تیم سهمیه آسیایی را نگرفته بود ما و آقا سعید و رئیس محترم کارخانه فولاد آقای مهندس محمدی، درباره قرارداد بازیکنان، تیم بستن و شرایطی که باید ایجاد شود برنامه ریزی را زود شروع کردیم و باعث شد بتوانیم تیم خوبی را روانه مسابقات کنیم و بتوانیم این نتایج را بگیریم. با اینکه اگر نگاه کرده باشید، تراکتور سازی پنجره نقل و انتقالاتی اش یک سال بسته بود و نتایج و عملکرد تیم‌شان با توجه به نبود بازیکن خیلی سخت بود. امسال ما، با این شرایط و کرونا و سختی‌ها توانستیم به کمک دوست خوبم، مدیر عزیزمان آقا سعید تیم خوبی را روانه مسابقات کنیم. فکر می‌کنم عملکردمان خوب بود کما اینکه در لیگ می‌توانستیم جایگاه بهتری داشته باشیم‌ و واقعا خستگی بازی‌ها در لیگ، جام حذفی، آسیا و شرایط کرونایی به ما ضربه زد. جای تعجبی ندارد که من بیرون باشم. من تمام صحبتم را می‌کنم. این صحبت‌های من فقط برای مردم و هواداران فولاد است که به من لطف داشتند و در این چند روز به من پیغام دادند و با تماس‌ها سوال کردند که چرا نیستم و تیمی که من قهرمان کردم چرا نماندم.

*تا آخر عمر با رابطه مربیگری نمی‌کنم
من در سه تیم مربیگری کردم، خانه به خانه بابل، نساجی مازندران و فولاد خوزستان؛ هیچ کدام از این تیم‌ها من را با رابطه انتخاب نکردند. من قطعا تا آخر فوتبال هم با رابطه مربیگری نمی‌خواهم و  نخواهم کرد ولی مربی‌های دیگر این کار را می‌کنند. مربی‌هایی که خرج کردند و زمانی که از لیگ یک آن‌ها را بیرون می‌اندازند می آیند و تیم می‌گیرند. این‌ها پارسال در خوزستان علیه تیم فولاد خوزستان کار انجام می‌دادند. نه علیه من بلکه علیه تیم فولاد خوزستان. عملکرد هم مشخص است تیم قهرمان شده و سال قبل هم در باشگاه‌های آسیا بود با هزینه‌هایی که اگر صلاح است باشگاه فولاد از قراداد من تا بقیه بازیکنان اعلام کند‌. نسبت به امسال و تیم‌های دیگر و هر چیزی که می‌خواهند بسنجند. اتفاقاتی که در خوزستان برای من افتاد و دوستانی که ناراحت بودند از اینکه نکونام در خوزستان مربیگری می‌کند، باعث شد شرایط سخت شود ولی من شرایط سخت تری را گذرانده بودم. من در استقلال و تیم ملی و اوساسونا شرایط به مراتب سخت تر است و بازی‌ها بزرگ تر است و تیم‌ها بزرگتر هستند ولی من تحمل کردم، با تیم تلاش کردیم و با بازیکنان و کادر فنی زحمت کشیدیم.

 

 

 

*شاگردان من گل سرسبد نقل و انتقالات بودند
ما دیدیم که فقط خودمان باید به خودمان کمک کنیم و این اتفاق افتاد که توانستیم تیم را قهرمان کنیم و فولاد سهمیه آسیایی بگیرد و این باعث افتخار من است که خوزستان استانی که واقعا مردمش لیاقت بهترین‌ها را دارند حیف است که در باشگاه‌های آسیا نباشند و جزو تیم‌های مدعی و قهرمان نباشند. بهترین بازیکنان لیگ در نقل و انتقالات بازیکنان فولاد بودند. چندتا بازیکن از تیم من گل سرسبد نقل و انتقالات بودند به دلیل عملکرد خودشان و تیم‌مان بوده است و قطعا تیم‌های دیگر به دنبال بازیکنان ما هستند. از سعادت حردانی که قرارداد نداشت و زمانی که او رابه باشگاه فرستادم، قراداد چهل میلیونی بستند که من ناراحت شدم و گفتم چرا بازیکن من باید چهل میلیون بگیرد؟ کسانی که در باشگاه باعث پنجره بسته فولاد شدند و در این زمان برگشتند، اصلا چرا باید برگردند؟ فوتبال ما جای تعجب زیاد دارد. کسی که باعث شده با پرونده بازیکن این اتفاق بیفتد که پنجره نقل و انتقالاتی بسته شود الان در باشگاه پست گرفته است و این ‌ها معلوم است که به دلیل ارتباط است.

 

*فوروارد می‌خواستم با دفاع وسط مذاکره کردند
به یکی از اعضای هیئت مدیره گفتم فلان بازیکن را بگیرید؛ زمان آقای پروین دو نام حسینی بود که یک اشتباهی شده بود یکی سید جلال و یکی سید محمد که سید محمد بازیکن ابومسلم بود‌. ما امسال همین مشکل را داشتیم. به اعضای هیئت مدیره گفتم فلان بازیکن را بگیرید؛ به آنها گفتم او رفته است و گفتند نه هنوز هست ما صبح با او صحبت کردیم. من بازیکن فوروارد را گفتم و ایشان با بازیکن دفاع وسط صحبت کرده است! گفتم این بازیکن فوروارد است و شما با دفاع وسط صحبت کردید، بازیکن سایپا بوده و من این‌ها را به آن‌ها گفته بودم. یک هفته من با باشگاه فولاد صحبت کردم و به احترام باشگاه یک هفته صبر کردم چون آقای گودرزی رئیس محترم هیئت مدیره به من گفتند که اگر قرار باشد جایی بروی اول باما مذاکره کنید و من طبق قولی که داده بودم گفتم چشم و فکر می‌کنم دوشنبه هفته گذشته با باشگاه فولاد مذاکره کردم و تا یک شنبه هفته بعد هیچ اتفاقی نیفتاد و هیچ صحبت و تماسی با من نداشتند و خیلی جالب است که گفتند نکونام قرار است به ما خبر دهد. ما یک جلسه خصوصی سه نفره داشتیم و کامنت‌های زیر اخبار نقل و انتقالات یک سایت ورزشی مبلغ قراردادی که من پیشنهاد دادم را نوشتند. مشخص است که کسی که با من دشمن بوده و این خبر را بیرون داده و می‌خواهد در هیئت مدیره کار کند. روز اولی که من به جلسه رفتم گفتم ایشان در هیئت مدیره است و اگر حرفی بزند من با تیم کار نمی‌کنم به دلیل اینکه او به مردم خوزستان و تیم بزرگ فولاد خوزستان ظلم کرده است چرا باید در هیئت مدیره باشد؟ یکی از شروطی که من آنجا بودم این بوده که ایشان نباید باشد به دلیل اینکه به فوتبال ظلم کرده و تمام این‌هایی که به همدیگر وابسته بودند را من از تیم دور کردم به خاطر سلامت و پاکسازی تیم فولاد خوزستان.

 

*پنجره نقل و انتقالات باز است و اعلام نمی‌کنند!
مسئله اینکه نمی‌خواستند من باشم نبوده و من خودم گفتم که نمی‌خواهم بمانم. هفته‌ای که من با آقای گرشاسبی و آقای عزیزی خادم بودم، گفتند بروید کار را شروع کنید و پنجره نقل و انتقالاتی هم باز می‌شود. پنجره نقل و انتقالاتی هم باز است و من نمی‌دانم چرا اعلام نمی‌کنند چون میخواهند تلاش کنند گرچه تلاش‌ها را آقا سعید انجام داد. دوستان گفتند که پنجره بسته است و دیدند راهی نیست که بخواهند بهانه را اعلام کنند گفتند نکونام به تهران بیا تا صحبت کنیم گفتم من جلسه آمدم صحبت کردیم و همه چیز انجام شده است ولی شرایطی را دیدم که صلاح نبود. به نظرم مردم خوزستان و هواداران فولاد همه می‌دانند و جواب این اتفاقات را گرفتند به خاطر اینکه در فوتبال دنیا اگر کسی اشتباه کند استعفا داده و میرود و هیچ باشگاهی او را راه نمی‌دهند. ولی در این باشگاه اتفاقات برعکس افتاد و وقتی دیدم منافع اسیب میبیند که بازیکنان یکی یکی می‌روند و کسی نمی‌خواهد با آن‌ها صحبت کند و قراداد را تمدید کنم من هم گفتم بهتر است نباشم. شرایطی که پیش آمد شایسته فولاد نیست. چون هواداران و مردم انتظار دارند و شرایطی داشتیم که حداقل در کورس مدعی باشیم ولی در پنجره بسته نقل و انتقالاتی چهار بازیکن خوب من جدا شدند.

 

*همه چیز را صادقانه به مردم می‌گویم
من نمی‌توانستم تعهد بدهم چرا که در هیئت مدیره با من بد هستند و اگر با این شرایط بروم درون کار هزارتا مشکل برایم به وجود بیاید؛ از الان در کار من خلل ایجاد می‌کنند و من هم باید پاسخگو باشم به مردم. تمام هواداران فولاد من را می‌شناسند یک آدمی‌ام که تمرکزم روی کارم است و هر اتفاقی هم بیفتد صادقانه می‌گویم. ولی وقتی دیدم قرار است به هواداران فولاد خدشه وارد شود و این حربه‌ای شود که تیمم نتیجه نگیرد، من گفتم نمی‌توانم چرا که مسئولیت دارم و باید به مردم صادقانه بگویم. ناراحتی من هم از روز اول بود و قبل از اینکه جلسه شروع شود گفتم ایشان اگر بخواهد باشد و حرف بزند درمورد تیم من، من اجازه نمی‌دهم چرا که ایشان عملکردش از سال اول حضورم مشخص است تا الان. معلوم است دشمنی می‌کند ولی من تصمیم گرفتم دیگر در باشگاه فولاد نباشم. آرزوی موفقیت می‌کنم برای آنها و همین که شاکله اصلی تیم را همان شاکله بازیکنانی که من سه سال در خدمت‌شان بودم تشکیل داده باعث افتخارم است. استان خوزستان لیاقت این را دارد که این تیم همیشه در بالای جدول باشد.

 

 

*مربی از دسته دو اخراج شده لیگ برتری می‌شود!
در این مورد اسم نیاز نیست ببرم و این‌ها که حرف می‌زنند من جواب‌شان را نمی‌دهم و موقعی جواب می‌دهم که به هر حال می‌تواند در اندازه‌ای قابل احترام باشد. یک سری‌ها در مورد ما صحبت می‌کردند که ما به فامیل‌شان که هم دوره ما بوده زنگ می‌زدیم می‌گفتد: آقا اصلا ولش کن! ما با ایشان اصلا صحبت نمی‌کنیم. این‌ها کسانی بودند که به هم مرتبط بودند و یک صحبت‌هایی می‌کردند که باشگاه فولاد ضربه می‌خورد. ده هفته مانده بود که لیگ تمام شود و شروع کردند گفتند آقای آذری می‌خواهد عوض شود چرا که مدیریت تیم کارش را درست انجام می‌داد. تیمی که مدیریتش یک سال تیم را سوم و سال بعد قهرمان کرده چرا باید تغییر و تحول داشته باشد؟ اگر عملکرد بد است بگویند. من یک روز به آقا سعید زنگ زدم و گفتم دارید می‌روید که گفت نه این‌ها شایعه است. از مدیریت باشگاه این مشکل را داشتیم تا خودمان چرا که کار سالم انجام می‌دادیم، یکسری از دوستان آنجا دست‌شان کوتاه شده بود و شرایط‌شان سخت بود. من هم کسی هستم که فقط کارم را انجام می‌دهم و می‌خواهم باشگاه هم کنارم باشد؛ اگر قرار باشد در باشگاه نفری باشد که علیه تیم فولاد باشد نمی‌شود کار کرد. امسال این اتفاق داشت می‌افتاد که تصمیم گرفتم فولاد نمانم. نه دنبال این هستم که با رابطه تیم بگیریم؛ نه می‌خواهم و نه نیاز دارم و گفتم می‌مانم بیرون و اگر قسمت شد مربیگری را ادامه می‌دهم. در این فوتبال که مربی را از دسته دو بیرون می‌اندازند و می‌آید بهترین تیم لیگ برتر را می‌گیرد. تیم ها را متلاشی می‌کنند و بازهم تیم دارند.

 

*خارج از ایران اطلاعاتم را کامل می‌کنم
فعلا استراحت برایم واجب بود چرا که سه سال خیلی سخت بود و فعلا خبری از تیم داشتنم نیست. استراحت به من خیلی کمک می‌کند و در آینده دو تا کلاس هست که می‌روم برای گذراندن آنها خارج از ایران تا بتوانم اطلاعاتم را کامل کنم. مربیگری باشد ادامه می‌دهم و نباشد فقط به خاطر عشق و علاقه‌ام آن را تماشا می‌کنم. کسانی که از نزدیک مرا می‌شناسند می‌دانند چه وقتی برای کارم می‌گذارم و نتیجه‌اش هم تا به حال گرفتم.

 

 

 

https://www.varzesh3.com/news/1777075