به گزارش ” ورزش سه”، در تمام لحظاتی که اکثر علاقه‌مندان به فوتبال در ایران، تمام هوش و حواسشان معطوف به ضربات حساس پنالتی دیدار پرسپولیس و النصر عربستان در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود، جوان خوش‌سیما و خوش‌لهجه اصفهانی وارد ساختمان آبی‌رنگ باشگاه استقلال شد، تا در سکوت خبری بتواند جایگزین مناسبی برای علی کریمی یکی از مؤثرترین بازیکنان استقلال طی چند سال اخیر باشد، هرچند خودش از ابتدا هرگز موافق چنین قیاسی نبود.

او بدون اینکه واهمه‌ای از پوشیدن شماره ۹ استقلال به دلش راه بدهد، شجاعانه این شماره را برگزید، هرچند که ارتباطی با پستی که در آن قرار بود به کار گرفته شود نداشت.

 

*ستاره گمشده 
لیگ بیستم آغاز شد اما خبری از مهدی مهدی پور حتی در لیست ۱۸ نفرِ محمود فکری نبود، چراکه همراه با دو رفیق قدیمی‌اش یعنی محمد دانشگر و فرشید اسماعیلی مبتلابه ویروس کرونا شده بود. از همین رو برای اولین حضورش در ترکیب ثابت استقلال مجبور شد ۴ هفته را تحمل کند تا در هفته پنجم لیگ بیستم طی یک تساوی پرانتقاد خانگی مقابل نفت آبادان اولین نود دقیقه‌اش را با لباس آبی تجربه کند.

 

از آن هفته دیگر در طول فصل هم در تیم محمود فکری و هم در تیم فرهاد مجیدی یا به‌عنوان بازیکن ثابت یا به‌عنوان یار تعویضی به کار گرفته می‌شد، اما درواقع هیچ اثری از آن هافبک خوش‌فکر و خوش‌نقش ذوب‌آهن در زمین چیزی به چشم نمی‌آمد حتی در ارسال ضربات شروع مجدد که به‌نوعی در آن تخصص داشت.اگرچه او آن‌قدر باهوش بود که به شکلی بازی کند، که نشود ایراد چندانی را هم به بازی‌اش وارد کرد.

در آن زمان کاملاً مشخص بود مهدی‌پور ازلحاظ ذهنیتی شرایط مطلوبی ندارد و تا حد زیادی هنوز آن اعتمادبه‌نفسی که در تیم سابقش داشت به دست نیاورده و از همین رو بیشتر سعی می‌کرد که اشتباه فاحشی را مرتکب نشود اما به‌هرحال کسانی که شناخت بیشتری از نوع فوتبال او داشتند، با هیچ متر و معیاری راضی نمی‌شدند، همچنان که وی نیز انتظار بیشتری از خودش داشت.

 

خاطرمان است پس از گذشته حدود ۱۰ هفته از آغاز لیگ در یکی از تمرین‌های استقلال که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، بدون تعارف از  دلیل نا آمادگی‌اش را جویا شدیم که او در جواب با ناراحتی گفت: “مگر من چند وقت است که به استقلال آمدم، ضمن اینکه در پستی بازی می‌کنم که برای جا افتادن به زمان احتیاج دارم.”

از جهات زیادی حق کاملاً با مهدی پور بود، چراکه هواداران استقلال برای اینکه علی کریمی بدل به یکی از مؤثرترین بازیکنانشان شود، حدود یک‌فصل و نیم دندان روی جگر گذاشتند و این درست همان انتظاری بود که مهدی پور از آن‌ها در قبال خودش نیز می‌خواست.

 

*تلاش برای بازگشت 
استقلال پس از اخراج محمود فکری، تحت هدایت فرهاد مجیدی و کمک فراز کمالوند، به رقابت‌های مقدماتی لیگ قهرمانان آسیا رفت. در آن گروه سخت و آن تورنمنت فشرده که به‌طور متمرکز در کشور عربستان برگزار شد، مهدی مهدی پور طی سه بازی، بهترین بازی‌هایش را برای استقلال تا به آن روز به نمایش گذاشت. او درعربستان نشان داد که فوتبالش چه ظرفیت و کلاس بالایی دارد و بدون شک درخشش او و فرشید اسماعیلی در آن مسابقات، یکی از مهم‌ترین دلایل صدرنشینی استقلال در آن گروه بسیار سخت بود.

 

استقلال پس از پایان آن تورنمنت در حالی به تهران برگشت که هواداران این تیم با توجه به بازی‌های خوب تیمشان بیشتر از هر زمان دیگری به قهرمانی لیگ برتر امیدوار شده بودند. آن‌ها تصور می‌کردند که با اتکا به مثلث ریگی، مهدی پور و اسماعیلی در میانه میدان و زوج بی‌رحم و خطرناک مهدی قایدی و دیاباته در نوک خط حمله قادرند در فاصله ۹ هفته تا پایان لیگ پس از ۸ سال به قهرمانی برسند. اما در اولین دیدار پس از بازگشت از جده، طی دو هفته متوالی در ورزشگاه آزادی مقابل ذوب‌آهن و رقیب سنتی، پرسپولیس ۶ امتیاز از دست دادند تا همه امیدها تنها در عرض دو هفته به یاس تبدیل شود.

 

هیچ خبری نه از آن نمایش تحسین‌برانگیز مهدی مهدی پور آماده بود نه از درخشش فرشید اسماعیلی و به‌نوعی همه‌چیز به حالت تنظیمات کارخانه خود برگشت و استقلال در هر سه تورنمنت (لیگ، جام حذفی، لیگ قهرمانان) دستش از جام کوتاه ماند.

 

*فصل نو 
لیگ بیست ویکم برای استقلال در شرایطی آغاز شد که این بار مجیدی تیم را خودش بست، چیزی که در طی این سال‌های اخیر همواره به دنبال آن بود. او برای خط میانی انتخابی جز مهدی مهدی پور نداشت، به این خاطر که حالا دیگر وقت آن رسیده بود که این بازیکن پس از یک‌فصل پرفرازونشیب، بار خط میانی استقلال را در غیاب مسعود ریگی و فرشید اسماعیلی به دوش بکشد که الحق او در این مدت توانسته جواب اعتماد کادر فنی را به بهترین وجه ممکن بدهد.

 

اگر می‌خواهید به‌طور دقیق از میزان اعتماد مجیدی به هافبک شماره ۹ خودش مطلع شوید، باید گفت طی ۱۱ بازی اخیر او در ۱۰ بازی از ابتدا تا انتهای بازی در زمین حضورداشته و تنها در مقابل هوادار از نیمه دوم وارد زمین شده است که با این احتساب، مجموعاً ۹۴۵ دقیقه تاکنون بازی کرده است که پس از سیاوش یزدانی با ۹۷۷ دقیقه بازی، از تمام بازیکنان استقلال در این فصل بیشتر به میدان رفته است. این در حالی است که استقلال در تمام این ۱۱ بازی اخیر با یک ترکیب جدید مقابل رقبایش صف‌آرایی کرده است اما مهدی پور مهره غیرقابل تغییر مجیدی به شمار می‌رود.

شماره ۹ استقلال از ابتدای فصل بازی به بازی بهتر شد و نقش کلیدی‌اش را به بهترین نحو ممکن ایفا کرد. مهدی پور علاوه بر احیای تبحرش در زدن ضربات ایستگاهی حالا در میانه میدان به‌عنوان مرکز ثقل استقلال ۱۴۰۱ در کنار زبیر نیک‌نفس، امیر حسین حسین زاده، آرش رضاوند، یامگا، وریا غفوری، جعفر سلمانی و روزبه چشمی و سایر هافبک‌های استقلال بهترین روزهای خودش را از بدو ورود به استقلال تجربه می‌کند.

 

 

*در سطح علی کریمی؟
او به‌طور هوشمندانه با تحلیل درستی که از بازی دارد، علاوه بر اینکه نبض و ضرب‌آهنگ حرکات تیمش را با توجه به نتیجه بازی کاملاً کنترل می‌کند حالا با اتکا به دوندگی و جنگندگی زبیر نیک‌نفس، فرصت بیشتری می‌یابد تا با بازی‌سازی و طراحی حملات هم‌تیمی‌هایش را در موقعیت گلزنی قرار دهد و به‌نوعی کم‌کم دارد تبدیل به همان هافبکی می‌شود که در وهله اول خودش از خودش انتظارش را داشت کمااینکه از دید برخی سایتهای آنالیز او ثبت آمار ۲ پاس گل، ۶ پاس کلیدی و ۸ بازپس‌گیری موفق، به‌عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شد.

 

 

البته  فراموش نکنیم، آنچه بیشتر از هر مقوله‌ای برای یک بازیکن در چنین سطحی حائز اهمیت است، تداوم و حفظ یا ارتقای این میزان آمادگی است.

مهدی پور این روزها با به دست آوردن اعتمادبه‌نفس هر چه بیشتر و تمرینات منظمی که زیر نظر کادر فنی استقلال دنبال می‌کند، می‌تواند برگ برنده فرهاد مجیدی برای رقم زدن یک‌فصل عالی به شمار بیاید که در صورت تحقق این امر دور از ذهن نیست که حتی یکی از مسافران پرواز پرافتخار دوحه قطر باشد، که البته او باید برای این آرزو به سطحی برسد که رقبایی مثل علی کریمی و امید ابراهیمی در آن سیر می‌کردند.

کیاوش عزیزی

 

 

 

 

 

https://www.varzesh3.com/news/1800645